Intex Aqua Power - Full Phone specifications

Display
5.00-inchProcessor
1.4GHzFront Camera
2-megapixelResolution
480x854 pixelsRAM
1GBOS
Android 4.4.2Storage
8GBRear Camera
8-megapixelBattery capacity
4000mAh
Intex Aqua Power full specifications
GENERAL
| Release date | December 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 141.00 x 71.90 x 9.30 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | White, Black, Blue, Grey |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 480x854 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.4GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6592M |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
CAMERA
| Rear camera | 8-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 2-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.4.2 |
| Java support | Yes |
| Browser supports Flash | Yes |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | NA |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| DLNA | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| USB | Micro-USB |
| Charging via Micro-USB | Yes |
| Proprietary charging connector | No |
| Proprietary data connector | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram