Zen Ultrafone 701 FHD specification | price in india
Posted: 2:59 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: Zen
-
Zen Ultrafone 701 FHD – 5-inch Full HD , 13MP Camera Smartphone
- 5-inch multi-touch display , Full HD resolution , high clarity , Corning Gorilla Glass 3 scratch protection
- Powerful 1.5GHz quad core processor
- Android v4.2 Jelly bean OS
- High pixel cameras – 13MP rear , 8MP front !
- 3G connectivity
- 16GB Internal storage
| TECHNICAL SPECIFICATIONS FOR ZEN ULTRAFONE 701 FHD | |
|---|---|
| GENERAL | |
| SIM Support: | Dual SIM |
| Operating system: | Android v4.2 |
| Touchscreen: | Yes |
| Processor: | 1.5GHz quad core |
| Memory: | 1GB |
| NETWORK | |
| 2G: | 900/1800 MHz GSM |
| 3G: | 2100 MHz WCDMA |
| DISPLAY | |
| Size: | 5-inch |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels |
| Type: | Multi-touch Capacitive |
| Others: | Corning Gorilla Glass 3 , IPS |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS: | Yes |
| EDGE: | Yes |
| 3G Speed (Download/Upload): | Up to 14.2 Mbps (HSDPA) / 5.76 Mbps (HSUPA) |
| Wireless LAN: | Yes , Wi-Fi b/g/n |
| GPS: | Yes with aGPS |
| Bluetooth : | Yes , v3.0 |
| USB port: | Yes , mini USB |
| Tethering: | Yes |
| CAMERA | |
| Main (Rear) Camera : | 13 MP |
| Flash: | Yes , LED |
| Auto-focus: | Yes |
| Front Camera: | Yes , 8 MP |
| Video recording : | Yes , Full HD |
| MULTIMEDIA | |
| Audio Player: | Yes |
| Video Player: | Yes |
| FM Radio : | Yes |
| 3.5mm audio jack: | Yes |
| STORAGE | |
| Internal: | 16GB |
| Expandable: | Up to 64GB |
| BATTERY | |
| Capacity: | 2050 mAh |
| OTHERS | |
| Email Support : | Yes |
| Instant Messenger: | Yes , WhatsApp , Line , WeChat |
| Pre-loaded Apps: | Social networking , Games , Google |
| Sensors: | G Sensor, Proximity, Accelerometer |
| Physical Keys: | Volume , Lock , Menu |
| Handset Color Options: | Black |
Zen Ultrafone 701 FHD Price in India : Rs.17,603
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
