Intex Aqua Octa full specification | best price | true octa core phone
- Dual SIM
- Android 4.2 Jellybean
- 1.7 GHz OCTA Core
- 2 GB RAM
- 6 Inch OGS Display
- 13 MP Rear Camera
- 5 MP Front Camera
- 16 GB Internal Memory
- Expandable Up To 32 GB
Technical Specifications of Intex Aqua Octa White
| TECHNICAL SPECIFICATIONS |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Cable, User Manual |
|
| GENERAL FEATURES |
| Form | Touch |
| SIM | Dual SIM (WCDMA+GSM) |
| Call Features | Loudspeaker |
| CPU | 1.7 GHz OCTA Core |
|
| SOFTWARE |
| OS Version | Android 4.2.2 Jellybean |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 / 850 / 1900, UMTS 2100 |
| RAM | 2 GB |
| Processor | MT6592 OCTA Core |
| Sensors | G Sensor, Accelerometer, Light, Proximity |
|
| DISPLAY |
| Type | OGS Capacitive |
| Size | 6 Inch |
| Multitouch | Yes |
|
| CAMERA |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 5 MP |
| Flash | Yes |
| Other Camera Features | Autofocus |
|
| CONNECTIVITY |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| 2G Network | Yes |
| 3G Network | Yes |
| GPS Support | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Browser | Yes |
|
| MEMORY & STORAGE |
| Internal | 16 GB |
| Expandable Memory | 32 GB |
|
| MULTIMEDIA |
| FM Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Audio Recording | Yes |
|
| DIMENSIONS |
| Size | 161.06x80.86x7mm |
| Weight | 180g |
|
| BATTERY |
| Type | Li-Poly 2300 mAh |
|
| SOUND |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
| OTHER FEATURES |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Messaging | Yes |
|


price 19999
taga intex aqua octa gsmarena.com.co