Nokia Lumia 930 full specification
| Manufacturer | Nokia |
|---|---|
| Series | Lumia |
| Compatible networks | GSM/GPRS/EDGE HSPA+ LTE Wi-Fi |
| First released | June 2014 |
| Type | Smartphone |
| Form factor | Touchscreen |
| Operating system | Windows Phone 8.1 |
| CPU | 2.2 GHz quad core Qualcomm800 |
| Memory | 2 GB |
| Storage | 32 GB internal flash |
| Battery | Integrated 2420 mAh Li-poly battery with Qi wireless charging |
| Data inputs | Multi-touch capacitivetouchscreen, Gyroscope,Magnetometer, proximity sensor, 3D-Accelerometer |
| Display | 5" AMOLED 1080P |
| Rear camera | 20 megapixels 1080p Full HD video capture @ 30fps |
| Front camera | 720p (HD, 1280 x 720) |
| Connectivity |
List
|
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram