- Home
- ›
- google nexus
- ›
- htc
- ›
- tablets
- ›
- Google Htc Nexus 9 tablet - full specifications
Google Htc Nexus 9 tablet - full specifications
Posted: 9:50 AM , by NAVEEN NEGI .
Categories: google nexus htc tablets
Display
8.90-inchProcessor
2.3GHzFront Camera
1.6-megapixelResolution
2048x1536 pixelsRAM
2GBOS
Android 5.0Storage
16GBRear Camera
8-megapixelBattery capacity
6700mAh
GENERAL
| Release date | October 2014 |
| Dimensions (mm) | 153.68 x 228.25 x 7.95 |
| Weight (g) | 425.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6700 |
| Removable battery | No |
| Colours | Indigo Black, Lunar White, Sand |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 8.90 |
| Resolution | 2048x1536 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 288 |
| Colours | 16M |
HARDWARE
| Processor | 2.3GHz dual-core |
| Processor make | Nvidia Tegra K1 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
CAMERA
| Rear camera | 8-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 1.6-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.0 |
| Java support | Yes |
| Browser | HTML |
| Browser supports Flash | Yes |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/ b/ g/ n/ ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.10 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| DLNA | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| USB | Micro-USB |
| Charging via Micro-USB | Yes |
| Proprietary charging connector | No |
| Proprietary data connector | No |
| 3G | No |
| Voice Calling | No |
| Stylus | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
