Huawei Honor T1 MediaPad 8.0 tablet- Full Phone Specification
Display
8.00-inchProcessor
1.2GHzFront Camera
0.3-megapixelResolution
800x1280 pixelsRAM
1GBOS
Android 4.3 upgradable 4.4Storage
8GBRear Camera
5-megapixelBattery capacity
4800mAh
Huawei MediaPad T1 8.0 tablet
GENERAL
| Release date | September 2014 |
| Dimensions (mm) | 210.60 x 127.70 x 7.90 |
| Weight (g) | 360.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4800 |
| Removable battery | No |
| Colours | White |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 8.00 |
| Resolution | 800x1280 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 188 |
HARDWARE
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm MSM8212 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
CAMERA
| Rear camera | 5-megapixel |
| Flash | No |
| Front camera | 0.3-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.3 |
| Skin | Emotion UI 1.6 |
| Java support | Yes |
| Browser supports Flash | No |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/ g/ n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| DLNA | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| USB | Micro-USB |
| Charging via Micro-USB | Yes |
| Proprietary charging connector | No |
| Proprietary data connector | Yes |
| SIM Type | Regular |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | No |
| Voice Calling | Yes |
| Stylus | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
