Oppo R5 - Full Phone Specifications | world slimmest phone 4.85 mm
Posted: 1:37 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: OPPO
OPPOR5
Display
5.50-inchProcessor
1.5GHzFront Camera
5-megapixelResolution
1080x1920 pixelsRAM
2GBOS
Android 4.4Storage
16GBRear Camera
13-megapixelBattery capacity
2000mAh
Oppo R5 full specifications world slimmest phone just 4.9mm
GENERAL
| Release date | October 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 148.90 x 74.50 x 4.85 |
| Weight (g) | 155.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Silver, Gold |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 423 |
| Colours | 16M |
HARDWARE
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.4 |
| Skin | ColorOS 2.0 |
| Java support | Yes |
| Browser supports Flash | Yes |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/ b/ g/ n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| DLNA | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| USB | Micro-USB |
| Charging via Micro-USB | Yes |
| Proprietary charging connector | No |
| Proprietary data connector | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
