Sakari Wintab 10 TVE869J - Full Specifications
Posted: 10:52 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: tablet pc
Sakari Wintab TVE869J Features
- Microsoft Windows 8.1 OS with Bing
- 10.1 Inches IPS capacitive touch screen
- 1.33GHz Quad-core Processor
- 2GB LPDDR3 RAM
- 2 MP rear and 2MP front camera
- 32GB Internal storage, Expandable up to 32GB via microSD card
- micro HDMI port for TV / Projector connectivity
- 7500mAh Li-Ion battery
Sakari Wintab TVE869J Specifications
Model | Sakari Wintab TVE869J |
| Software | |
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 8.1 OS with Bing |
| Preloaded Apps | Yes |
| Hardware | |
| Processor | 1.33GHz Quad-core |
| Chipset | Intel Atom Z3735D |
| GPU | Intel HD graphics |
| RAM | 2GB LPDDR3 |
| Sensors | Accelerometer, light sensor |
| Display | |
| Screen Size & Resolutions | 10.1 Inches, 800 x 1280 pixels resolutions |
| Display Technology | IPS capacitive touch screen |
| Camera | |
| Rear camera | 2 MP |
| Front camera | 2 MP |
| Camera features | Autofocus, digital zoom, touch focus, panorama, video calling, touch focus |
| Storage | |
| Inbuilt Capacity | 32 GB |
| Expandable Capacity | Expandable up to 32GB via microSD card |
| Mobile Network | |
| Mobile Network Support | No |
| Connectivity | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| HDMI | micro HDMI |
| USB | microUSB v2.0 |
| 3.5mm audio jack | Yes |
| GPS | A-GPS |
| Audio & Video | |
| FM Radio | No |
| Audio Playback Formats | MP3, AMR, WMA, AAC |
| Video Playback Formats | 3GP, MP4, WMV, FLV |
| Power | |
| Battery | 7500mAh Li-Ion battery |
| Talk Time:- | |
| Standby Time:- | |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions | 260.5×174.9×10.5 mm |
| Weight | 675 grams |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram