Acer Liquid Jade S - Full Phone specifications
Posted: 3:17 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: acer
Acer Liquid Jade S
Display
5.00-inchProcessor
1.5GHz Octa Core 64 bitFront Camera
5-megapixelResolution
720x1280 pixelsRAM
2GBOS
Android 4.4Storage
16GBRear Camera
13-megapixel
Acer Liquid Jade S Full specifications
GENERAL
| Release date | December 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 143.00 x 69.00 x 7.78 |
| Weight (g) | 116.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2300 |
| Removable battery | Yes |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 720x1280 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6752M |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.4 |
| Java support | Yes |
| Browser | HTML |
| Browser supports Flash | Yes |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | NA |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| DLNA | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| USB | Micro-USB |
| Charging via Micro-USB | Yes |
| Proprietary charging connector | No |
| Proprietary data connector | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| SIM 2 | |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
