- Home
- ›
- phone
- ›
- upcoming mobiles
- ›
- Samsung Galaxy Note 6 rumors Release Date, Specs, Features, Price
Samsung Galaxy Note 6 rumors Release Date, Specs, Features, Price
Posted: 11:37 AM , by NAVEEN NEGI .
Categories: phone upcoming mobiles
A Concept Table on Note 6 Specs
| Specifications & Features | Galaxy Note 6 Specs |
| Battery Power | 3500 mAh |
| Camera Features | Auto focus, Optical image stabilization, rapid charging, wireless charging, 3D-4K Resolution |
| Camera – Primary | 21 MP Primary camera |
| Camera – Front Facing | 8 MP front-facing camera |
| Colors | Black and White |
| Features | fingerprint or Retina Scanner |
| Memory | (16/32/64/128/256) GB |
| Operating System | Current 2016 Android Operating System |
| Price | $1200 USD, 1063 Euro, 767 GBP |
| Processor | Snapdragon Qualcomm octa-core 2.9 GHz processor |
| Release Date | Quater 3 of 2016 |
| Screen Display | 5.7" 4K screen display with at least 800 ppi |
| Sensors | Barometer, compass, dustproof, heart rate, shockproof, SPO2, thermometer |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 90 fps |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram