| General Information |
| Brand | Sony |
| Model | Xperia Z1 Mini |
| Form Factor | Candybar |
| Operating Frequency | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz / UMTS 2100 / 900 MHz |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen |
| Display Details |
| Display Color | 4.3 Inch, 720x1280, TFT, 16M Colors |
| Display Size | Sony Xperia Z1 Mini has a display size of 720 x 1280 px |
| Display Features | Multi Touch Screen |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Light sensor, Proximity sensor |
| Camera |
| Camera | Yes, Primary: 20 Megapixels, LED Flash, Secondary: 5 Megapixels (2592 x 1944 Pixels) |
| Camera Res. | 4472 x 4472 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Player | Yes, Video Formats: H.263, H.264, MPEG4, WMV |
| Camera Features | Auto Focus, Geo tagging |
| Software |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Browser | Yes, HTML |
| Operating System | Android, v4.2, Jelly Bean |
| Call Records |
| Phone Book | Yes, Practically Unlimited |
| Missed Calls | Practically Unlimited |
| Received Calls | Practically Unlimited |
| Dialed Calls | Practically Unlimited |
Battery 1800 MAH
| Memory |
| Internal Memory | Yes, Internal Memory: 8 GB, 2 GB RAM |
| External Memory | Yes, Up to 32 GB |
| Memory Slot | Yes, microSD Card |
| Message |
| SMS | Yes, Threaded View, Predictive Text Input |
| MMS | Yes |
| Email | Yes, Push E-mail |
| Instant Messaging | Yes, Google Talk |
| Social Networking Services | Facebook, Google Maps, Google Search, Picasa, Twitter, YouTube (upload) |
| Music |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Music | Yes, Music Formats: AAC, MP3, WAV, WMA, Loudspeaker, 3.5mm |
| Speaker | Yes |
| Data |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | Yes, Wi-Fi 802.11 |
| Port | Yes, USB Port |
| Edge | Yes |
| 3G | HSDPA, HSUPA |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| CPU | Quad core, Chipset: Qualcomm Snapdragon 800 |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm |
| Others |
Colours:
Black, Blue
Special Features :
Voice Memo, Voice commands
|
|
|