- Home
- ›
- ›
- Micromax Canvas A200 full specification | release date | price india
Micromax Canvas A200 full specification | release date | price india
Posted: 10:06 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories:
| GENERAL | |
|---|---|
| Networks | 2G, 3G |
| SIM | Dual SIM, Dual Standby |
| DESIGN | |
| Dimessions | 7.9 mm thikness (LxWxT) |
| Weight | |
| Colors | Black and White |
| DISPLAY | |
| Type | HD IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 4.7 inches, 720 x 1280, ~312 ppi density |
| Technology | Capacitive Multi-touch |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor and Ambient Light Sensor |
| RUNS ON | |
| Operating System | Android v4.2.2 Jelly Bean |
| Processor | Quad Core 1.3 Ghz |
| Chipset | Mediatek MT6582M |
| GPU | Mali-400MP2 |
| MEMORY / STORAGE | |
| RAM | 1 GB |
| ROM | 4 GB |
| Expandable | 32 GB microSD |
| CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Features | Auto Focus, Touch Focus, LED Flash, Geo Tagging, Digital Zoom, HDR, Face and Smile Detection |
| Secondary | 5 MP |
| DATA / CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes, 21 mbps |
| 3G | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Wi-Fi Direct,Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, 4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| DLNA | Yes |
| MULTIMEDIA FEATURES | |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Music | ASF, MP4, AAC, AMR, MP3, M4A, WMA, 3GP, 3G2 |
| Video | MP4, WMV, AVI, 3GP, 3G2, M4V, MOV |
| POWER MANAGEMENT | |
| Battery | 1800 mAh Li-Ion |
| Stand by | 435 hours |
| Talk Time | 12 hours |
| OTHER FEATURES | |
| Radio | Yes |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Price in India | not available |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
.jpg)