Micromax Canvas Power A96 with 4000 mAh battery | specification
Micromax will soon launch another phone in the canvas series, the Micromax Canvas Power A96. This handset will come powered by a 1.3GHz quad core processor running Android OS but the key highlight is the massive 4000 mAh battery.
The Micromax A96 sports a 5 inch touch screen. The resolution is not yet known. The handset is powered by 1.3GHz quad core processor probably the MTK6582with Mali 400 GPU. This dual SIM smartphone runs on Android 4.2 with 1GB RAM. The internal storage is also not confirmed – it could be the standard 4GB.
Micro SD card of up to 32GB is supported. The Micromax Canvas Power A96 also includes a 5MP camera placed on the rear and a VGA camera on the front. Other common features are 3G, 2G, Wi-Fi, GPS and Bluetooth.
Key Specs of Canvas Power Smartphone
| Specs | Micromax Canvas Power |
|---|---|
| Battery | 4000mAh |
| Standby Time | 400 hours |
| Talktime | 13.5 hours |
| Screen | 5 Inch Multi Screen Capacitive Touch |
| Operating system | Android 4.2 Jelly bean |
| Camera | 5MP camera at the rear with VGA front facing camera |
| Processor | 1.3 GHZ quad core processor |
| Memory | Expandable up to 32GB |
| RAM | 1GB |
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, 2G and 3G |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
