Micromax Canvas Amaze Q395 - Full Phone Specifications
Posted: 8:33 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: micromax
Micromax Canvas Amaze Smartphone Q395 ReviewMicromax Canvas Amaze Features, Specifications, gsmarena | |
Features
| |
General Information
| |
| Launched | : November 2015 |
| 2G Network | : GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Network | : HSDPA/WCDMA 900/2100 MHz |
| 4G Network | : NO |
| SIM | : Yes, Dual Sim, Micro Sim |
Sound
| |
| Alert Types | : MP3 Ringtone, WAV Ringtone, Vibration |
| Loudspeaker | : Yes |
| 3.5mm Jack | : Yes |
Battery
| |
| Battery Type | : Li- 2000 mAh |
| Talk Time | : Up to 7 Hours |
| Stand-by | : Up to 260 Hours |
Mobile Phone Features
| |
| Operating System | : Android v5.0 Lollipop OS |
| CPU | : 1.3 GHz Quad core Mediatek MT6580 Processor |
| Sensors | : Proximity, Gyroscope, G Sensor, Magnetic, light |
| Messaging | : SNS, SMS, Email |
| Browser | : HTML |
| Radio | : Yes, FM |
| Games | : Yes |
| Colors | : Grey |
| GPU | : NA |
| GPS | : Yes, AGPS |
| Java | : NA |
| Price Range | : Expected Best Price details (Below link) |
| BUY NOW | : Micromax |
| Specification | |
| Size | |
| Dimension | : – |
| Weight | : – |
| Display | |
| Type | : IPS HD Capacitive Touch screen, 16M colors |
| Size | : 5.0 inches, 12.7 cm, 720 x 1280 pixels, 294 ppi |
| Other | : Multitouch, Corning gorilla glass 3 |
| Memory | |
| Internal Memory | : 2 GB RAM, 8 GB ROM (4.27 GB user available ) |
| External Memory | : MicroSD Card, up to 32 GB |
| Data | |
| GPRS | : Yes |
| EDGE | : Yes |
| Data Speed | : HSPA, WCDMA |
| WLAN | : Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | : Yes |
| Infrared Port | : No |
| USB | : Yes |
| Camera | |
| Primary Camera | : 13 MP With AF & LED Flash, 3120 x 4160 pixels |
| Features | : Geotagging, Zoom |
| Video | : Yes, 720P Video Recording and Playback |
| Secondary Camera | : Yes, 5 MP, 1920 x 2560 pixels |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram
