Micromax Canvas Mega E353 - Full Phone Specifications
Posted: 8:18 PM , by NAVEEN NEGI .
Categories: micromax
- Micromax Canvas Mega E353 specifications gsmarena

- 5.5-inch (1280 x 720 pixels) HD display with Corning Gorilla Glass 3 protection
- 1.4 GHz Octa-Core MediaTek processor
- 1GB RAM, 8GB internal memory, expandable memory up to 32GB with microSD
- Android 5.1 (Lollipop)
- 13MP auto focus camera with LED flash
- 5MP front-facing camera
- Dual SIM
- 3.5mm audio jack, FM Radio
- Dimensions: 154×78.7×8.9mm
- 3G, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS
- 2820mAh battery
GENERAL
| Alternate names | E353 |
| Release date | November 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 154.00 x 78.70 x 8.90 |
| Battery capacity (mAh) | 2820 |
| Removable battery | Yes |
| SAR value | 0.00 |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.4GHz octa-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.1 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | NA |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Most Popular stories
-
sony Xperia Z1S T-Mobile specification | release date | price | features
-
Micromax Canvas Turbo Mini specifications
-
Micromax Bolt A66 full specification
-
how update Android 4.3 for Samsung Galaxy S3 in India
-
Micromax Canvas knight cameo A290 specs,cheapest price,octa core processor
-
Lenovo Sisley S90 - Full Phone specifications | iPhone 6-Lookalike
-
xolo q900 specification | best price india
-
xolo Q1000 Opus 2 specification gsmarena | 5inch qhd | quad core | 1 gb ram